המדריך לסינון וסריקת מניות באתר פינויז (Finviz)

סריקת מניות למסחר בבורסה - סמארט טרייד - תום רוכמן - מכללה לשוק ההון

הקדמה – מה זה סינון מניות ומה הוא אתר פינויז (Finviz): פינביז

זה הולך להיות מדריך ארוך אז תתכוננו מראש עם כוס קפה, כמה עוגיות טעימות ומצב רוח טוב

הערה:
בהכשרות למסחר בבורסה שאני מעביר, אני מלמד את תהליך הסריקה בצורה מעמיקה ומפורטת שמייצרת את התוצר הטוב ביותר בזמן הקצר ביותר. אז אמנם לא תקבלו את כל המידע ברמה המפורטת ביותר, אך בהחלט תוכלו לצאת מפה לא רק עם מניות זהב, אלא גם עם פנינים!

– שירות סריקת המניות בארה”ב הושק רשמית לציבור הרחב, קראו עליו כאן! – 

תהליך סינון וסריקת המניות הוא התהליך הארוך והחשוב ביותר בשלבי ההכנה למסחר בשוק ההון, אך ניתן גם להגיד עליו שהוא המתיש ביותר! נכון לעכשיו נסחרות 7524 חברות ציבוריות בשוק ההון בארה”ב הברית, אז איך מכל החברות הללו אנחנו יכולים לסנן את העסקאות הטובות ביותר?

כמו שאמרתי, התהליך הזה הוא תהליך שלרוב הוא די ארוך ללא סינון מתאים. במסחר בבורסה חשוב להגיע לעסקאות הטובות ביותר וכפי שהבנו ממספר המניות הנסחרות, זה די למצוא מחט בערמת שחט. לכך נועדו סורקים וסננים שונים, בכדי לעזור לנו לסנן את המניות הרלוונטיות אלינו מכל המניות הנסחרות. 

אפשר לחלק את המסחר בבורסה לרמות החשיבות באופן הבא:
50% – סריקת מניות
20% – ניתוח מניות ותזמון
30% – ניהול עסקאות שוטף

ישנם סורקים וסננים רבים בשוק, אך רובם בתשלום. אתר פינויז (FINVIZ) הנו אתר שניתן להשתמש בו בגרסה החינמית ובגרסה בתשלום שלו. בגרסה החינמית הוא נותן מספיק פרמטרים לסינון שיתאימו למסחר בשוק ההון, לכן אנו נשים כעת את הדגש עליו.

באתר פינויז נוכל לסנן מניות כדי למצוא מניות לכל שיטת מסחר, בין אם השקעות טווח ארוך או מסחר תוך יומי (Daytrade), במדריך הזה אנו נתמקד בסריקות למסחר הסווינג – שהנו מסחר לתקופות קצרות של ימים עד שבועות – אך תקבלו פה כלים לביצוע סריקות נוספות!

בדיוק כמו שמסננים אדמה עם מסננת כדי למצוא זהב (תהליך שנקרא Prospecting, כן אני חנון בדברים האלה), כך אנו נרצה לבצע סינון כדי למצוא את מניות הזהב שלנו!

סריקת מניות למסחר בבורסה - סמארט טרייד - תום רוכמן

שלב א’ – פתיחת משתמש באתר:

כן אני יודע שזה נשמע טריוויאלי, אבל באמת שזה חשוב להמשך התהליך וקיצור תהליך הסינון העתידי שלכם. כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ה “Register” ולבחור שם משתמש וסיסמה. זהו אחד האתרים שהיחידים שלא שולח לכם מיילים בכלל, אז אין בעיה לפתוח פה משתמש.

סריקת מניות למסחר בבורסה - סמארט טרייד - אתר פינויז Finviz

כמובן שלאחר הרישום תצטרכו להיכנס למשתמש שלכם, תעשו זאת ע”י לחיצה על כפתור ה “Login”
במידה והכל תקין, שם המשתמש שבחרתם יופיע במקום המסומן, כעת ניתן להמשיך לאקשן!

שלב ב’ – סינון סקטורים – תחת לשונית “Groups”

הכלכלה / שוק ההון מחולקים לסקטורים כדי לייצר סדר בכל הבלאגן. סקטורים הנם סיווג החברות בעלות אותם המאפיינים לקבוצות מובנות שאפשר לאחר מכן לבחון את הביצועים שלהם לאורך זמן.

זה יכול להיות מאוד מתיש לנסות לסווג את כל העסקים בעולם, בהינתן זה שיש יותר מ 63,000 חברות ציבוריות נסחרות בעולם, כאשר לכל חברה יש סט נכסים שמיוחדים לה, התחייבויות ומטרות אסטרטגיות. 

למרות שאין שיטה מושלמת לסיווג, יש שיטה אחת מאוד נפוצה לסיווג שנקראת “הסטנדרט הגלובלי לסיווג תעשיות”
או באנגלית (Global Industry Classification Standard” (GICS”

בואו נדבר קצת על הסקטורים השונים ונבין אלו קבוצות נמצאות בתוכם:

 • אנרגיה:
  סקטור האנרגיה מכיל חברות אשר מייצרות, משווקות, מזקקות, משנעות סוגי דלק שונים או מתעסקות בפיתוח ציוד או שירותים הקשורים לאנרגיה.

  המניות בסקטור בעלות קורלציה גבוהה עם נכסי הסחורות אליהן הן קשורות כמו גז טבעי או נפט. הסקטור הוא יחסית עונתי ורגיש לשינויים בביקוש לאנרגיה בשוק.

 • מוצרים בסיסיים:
  סקטור זה מכיל חברות מגוון רחב של חברות ייצור הקשורות לסחורות. הסקטור יכול לכלול מחברות של ייצור נייר ועד חברות לייצור פלדה, מינרלים ואפילו חברות כרייה.

  בדומה לסקטור האנרגיה, גם כאן יש רגישות יתרה למחירי הסחורות אליהן החברות קשורות, רק שהפעם הסחורות המשפיעות הן מתכות שונות כמו זהב, נחושת ופלדה. זהו סקטור שהיסטורית נוהג לתת ביצועי יתר בתחילתה של התאוששות כלכלית לאחר משבר.

 • מוצרי תעשייה:
  תחום התעשייה מורכב ברובו מחברות העוסקות בייצור והפצה של מוצרי הון, שירותי תחבורה, או אספקת שירותים ואספקה מסחריים. בהתאם, המגזר מכיל עסקים שיכולים לנוע בין קבלנות לביטחון, חברות תעופה וחברות בנייה.

  מגזר זה בדרך כלל מתפקד היטב בשלבים המוקדמים של המחזור העסקי, מכיוון שהוא מספק שירותים הכרחיים לצמיחת הכלכלה במיוחד בשלבים הראשונים.

 • מוצרי צריכה עונתיים:
  הסקטור מחולק לשני חלקים, הייצור והשירותים. בין שני החלקים הללו, ישנם עסקים המתעסקים ב: מלונאות, מסעדנות, מתקני פנאי ועד לייצור רכבים, מוצרים לבית וטקסטיל.

  בדומה לסקטורים הקודמים, גם סקטור זה נוטה לביצועים טובים יותר בשלבים הראשונים של התאוששות לאחר משבר בשל הרגישות לריבית והוצאות הצרכנים, בהתאם לכך כאשר הכלכלה בהאטה הם נוטים לתת ביצועי חס משום שהוצאות הצרכנים קטנות.

 • מוצרי צריכה הגנתיים:
  תחום מצרך הצרכן נחשב בדרך כלל לרגיש פחות למחזורים כלכליים מאשר למגזרים אחרים. הוא כולל יצרנים ומפיצים של מוצרים אישיים ומוצרי בית לא עמידים, כמו גם משקאות וטבק. קמעונאי מזון ותרופות נמצאים גם בתחום זה, יחד עם כמה מרכזי על לצרכן.

  חברות אלה יכולות להיות עמידות במקצת בפני נפילות במחזור העסקים. מסיבה זו, תחום המצרכים הצרכני נחשב למגן יותר בהשוואה למגזרים אחרים ורגישים יותר במחזוריות.

 • בריאות:
  תחום הבריאות מכיל חברות הפצה של מוצרי בריאות, ספקי שירותי בריאות בסיסיים, בעלים ומפעילי מתקני בריאות וארגונים בסיסיים, כמו גם העוסקים במחקר, פיתוח, ייצור ושיווק של תרופות וביו-טכנולוגיה ויצרני ציוד וציוד רפואי.

  בדומה למגזר מוצרי הצריכה, מניות הבריאות נתפסות כהשקעות הגנתיות יותר בהשוואה לענפים רגישים יותר במחזור. מניות אלה עשויות להיות אטרקטיביות עבור המשקיעים כאשר הכלכלה עוברת למיתון, מכיוון שצרכנים נוטים פחות לקצץ בהוצאות הבריאות בתקופות של לחץ כלכלי.

 • פיננסיים:
  מגזר הפיננסים מכיל חברות בנקים, מימון ומשכנתא, שירותים פיננסיים מגוונים, חברות ריט למשכנתאות, מימון צרכנים, שוקי הון וביטוח.

  מכיוון שמניות אלה רגישות יותר לשינויים בריבית ולאקלים הכלכלי הרחב יותר, הן נוטות להיטיב עם תחילת המחזור העסקי, ועלולות להיחלש ככל שהמשק יעבור למיתון.

 • נדלן:
  REIT = נדלן מניב
  תחום הנדל”ן מכיל את כל חברות ה- REIT (למעט ה- REIT של המשכנתא) וכן חברות ניהול ופיתוח נדל”ן.
  תחום זה נמצא בקורלציה הגבוהה ביותר לתחום השירותים אשר נוטה לביצועים פחות טובים בתחילת המחזור הכלכלי

  .
 • טכנולוגיה:
  תחום טכנולוגיית המידע כולל חברות המייצרות מחשבים אישיים ומייצרות תוכנה. בנוסף, יצרני מוליכים למחצה, עיבוד נתונים וחברות שירותי טכנולוגיות מידע.

  תחום זה בדרך כלל הראה ביצועי יתר בתחילת המחזור העסקי משום שיש לו רגישות כלכלית רבה יותר מאשר בענפים רבים אחרים. תעשיות משנה מסוימות בתעשייה זו – כמו תוכנה, מחשבים וציוד היקפי – השיגו ביצועים טובים יותר בתקופות של התרחבות.

  בשנים האחרונות אנו רואים מגמה שמצביעה כי הביצועים של סקטור זה כמעט ואינם מושפעים מהמחזור הכלכלי אלא ממשיכים בשלהם בהתאם לתנאים הספציפיים בכל תעשייה.

 • תקשורת:
  סקטור בעל קשרים הדוקים לתחום טכנולוגיית המידע, שירותי טלקומוניקציה מכילים חברות המספקות שירותי טלקומוניקציה באמצעות רשתות קבועות, סיבים אופטיים, אלחוטיים, סלולאריים ורוחב פס גבוה.

  מכיוון שהביצועים של חברות אלה בדרך כלל רגישים מעט פחות לשינויים במעגל העסקי, הם לא נוטים לביצועי יתר בשלב המוקדם של ההתאוששות כמו מגזרים אחרים. הם נוטים יותר להחזיק בערכם כאשר הכלכלה מעידה על מיתון, אולם מכיוון שבדרך כלל העסקים שלהם צפויים יותר. כמו כן, חברות שירותי טלקומוניקציה רבות מציעות תשואות דיבידנד גבוהות יחסית.

 • תשתיות:
  תחום השירות כולל חברות המספקות שירותי גז, חשמל או מים, לצד חברות המייצרות ומפיצות חשמל באופן עצמאי.

  בדרך כלל, תחום זה אינו מתפקד היטב בתחילת המחזור הכלכלי, בעיקר משום שהתשתיות נחשבים כהשקעה הגנתית יותר מכיוון שהתשואה שלהם פחות רגישות לשינויים במחזור העסקי.

  ככל שהמחזור הכלכלי מתקרב למיתון, תחום התשתיות עשוי להיות עמיד במקצת בפני נפילות בשוק. בדומה לתחום הטלקום, שירותים רבים מציעים תשואות דיבידנד גבוהות יחסית.

זהו! סיימנו לחפור על הסקטורים!

לשלב זה קיימות כמה שיטות חישוב אך אני אלמד אתכם אחת קלה:

במסחר סווינג (מסחר לטווח קצר עד בינוני), אנו בעצם מחפשים מניות שיזוזו חזק באותו הכיוון בטווח זמן קצר יחסית – מה שנקרא  בשפה המקצועית מומנטום. כדי לקבל מבחינה סטטיסטית את הסקטורים שיזוזו הכי חזק, אנו נבחר את הסקטורים שבקצוות. 

זאת אומרת, שנבחר 3 סקטורים עם הביצועים הטובים ביותר ו2 סקטורים עם הביצועים הגרועים ביותר. במידה והשוק נמצא במשבר, נבחר 3 סקטורים עם הביצועים הגרועים ביותר ו2 סקטורים עם הביצועים הטובים ביותר.

הערה חשובה!
אין קשר בין ביצועי הסקטור לכיוון העסקאות בפועל שנבצע!
גם אם ביצועי הסקטורים מעולים, זה לאו דווקא אומר שאנחנו נחפש בו רק עסקאות לונג, תזכרו: מה שעולה חזק, בסוף חייב לרדת.


כדי למצוא את הסקטורים בקצוות , נעשה חישוב ממוצע של 3-4 תקופות שונות ונבחר את הסקטורים על פי הביצועים.
התקופות המתאימות למסחר סווינג הנן: שבועי, חודשי, רבעוני ואף חצי שנתי.
כדי בחור את הסקטורים נוכל לעשות ממוצע “על פי העין” ולנסות לבחור בצורת רשימה:

שיטת הממוצע על פי העין:

אנו נראה את ביצועי הסקטורים בצורה הבאה.
נתחיל מהסקטור הראשון בגרף השבועי ונעבור לטווחי הזמן האחרים ונבדוק איפה הוא הסקטור נמצא. נעבור בצורה זו סקטור, סקטור וננסה לעשות ממוצע על פי העין כפי שמוצג על פי הכוכביות.

סריקת מניות למסחר בבורסה - סמארט טרייד - תום רוכמן

שיטת הממוצע על פי חישוב מדויק באקסל:

שיטה זו מסתמכת על חישוב ממוצע מדויק במחשבון / אקסל / Google Sheets כדי למדוד את ממוצע ביצועי הסקטורים.
כל מה שאנו צריכים לעשות זה לחשב את ממוצע הביצועים לכל סקטור ולהשוות את הביצועים אחד לשני.

 • כדי לייצא את הביצועים לאקסל, ניתן להיכנס לתת לשונית “Performance” תחת לשונית “Groups” ולחיצה על כפתור ה “Export” בצד ימין מתחת לטבלה תוריד לכם קובץ אקסל עם כל הנתונים. 
סריקת מניות למסחר בבורסה 4 - סמארט טרייד - תום רוכמן
 • לאחר מכן, נרצה למחוק את כל העמודות הלא רלוונטיות לחישוב הביצועים. 
  טיפ:
  אם האקסל שלכם בעברית: השאירו את ששת העמודות הימניות בלבד.
  אם האקסל שלכם באנגלית: השאירו את ששת העמודות השמאליות בלבד.

  כעת, כל שנשאר הוא לחשב את ממוצעי הביצועים באקסל. 
סריקת מניות למסחר בשוק ההון - סמארט טרייד - אתר פינויז Finviz
 • עכשיו רק נצטרך למיין את הביצועים הממוצעים שקיבלנו מהגבוה לנמוך ולבחור את שלושת הסקטורים עם הביצועים הטובים ביותר ו2 עם הביצועים הגרועים ביותר


מעולה, ייצרנו רשימה של הסקטורים הרלוונטיים, סיימנו עם שלב 2!

שלב ג’ – בחירת פרמטרים לסינון – תחת לשונית “Screener”

זהו השלב הכיפי (כל אחד והכיף שלו בחיים, לא לשפוט…), בשלב הזה אנו נבחר את הפרמטרים לסינון המניות על מנת לקבל את המניות הרלוונטיות בלבד. כאן יש לנו חופש מוחלט לבנות סינון שמתאים לצרכים שלנו, בין אם סינון יותר כללי ובין אם סינון שמחפש מקרים מאוד ספציפיים במניות. במדריך הזה אני אתן לכם סריקה כללית, שלא מכוונת לכיוון מסוים (לונג / שורט), אלא מסננת באופן פשטני מניות שיכולות להיות רלוונטיות למסחר סווינג. בסוף המדריך אני אתן לכם כבונוס עוד שתי סריקות המתאימות למניות ששברו את שיא כל הזמנים או שפל כל השפלים שלהן!

 
 • לחצו על תת לשונית “All” ובחרו את הפרמטרים בהתאם לבחירות בתמונה:
סריקת מניות למסחר בשוק ההון -- תום רוכמן - קורס מסחר בשוק ההון
סריקת מניות כללית - סמארט טרייד

Market Cap: +Mid או +Small
Price: over 10,
Average Volume: over 500K,
Relative Volume: over 0.75
Average True Range: over 0.5

טיפ ממני: שמרו את הסריקה כדי שתוכלו לגשת אליה בקלות בעתיד.
תוכלו לעשות זאת בקלות לפי השלבים בתמונה הבאה:

אבל רגע תום, לא סיננת שום נתון פונדמנטלי (פיננסי) בחברה! 
נכון מאוד! במחקרים שבוצעו ואפילו אישיים שאני ביצעתי, הוכיחו כי הקשר (קורלציה) בין הנתונים הפונדמנטליים לתנועות בטווח הקצר כמעט ולא קיים.

מעולה, סיימנו גם עם השלב הזה!

שלב ד’ – סינון מניות על פי הגרף – תחת לשונית “Screener”

במסחר הסווינג, נהוג להיכנס בין היתר לעסקאות על פי מה שנקרא “פריצה בשערי סגירה”, אם אין לכם מושג על מה אני מדבר, כנראה שיש לכם עוד מה ללמוד לפני שתתחילו לסרוק מניות!
סוחר סווינג שרוצה לבצע מסחר בשוק ההון, יודע בדיוק אילו מניות הוא רוצה למצוא ובאיזה מבנה מחירים, הסריקה היא פשוט הדרך המהירה ביותר לזהות את המניות הללו.
אם מעניין אתכם ללמוד לעומק על מה דיברתי פה, מוזמנים לקרוא על תכנית ההכשרה שלי למסחר בבורסה ובשוק ההון:

כל מה שנשאר לנו לעשות הוא לבחור בתת לשונית “Sector” ולהכניס לשם את הסקטורים הנבחרים משלב ב‘ (אחד אחד לפי התור)
בכל סקטור שנשים לסינון, נבחר מניות אשר:

 • קרובות לפריצה של קו משמעותי (המסמל רמת מחירים משמעותית)
 • פרצו קו משמעותית (המסמל רמת מחירים משמעותית), אך עדיין קרובות לקו הנפרץ.
הסיבה לכך היא שאנחנו רוצים ליצור רשימת מעקב גם על מניות שרלוונטיות לכניסה ממש ברגע זה וגם מניות שיכולות להיות רלוונטיות לכניסה בהמשך השבוע.
 

*טיפ נוסף: ניתן להצמיד סרגל פלסטיק למסך על מנת לראות את רמות המחירים המשמעותיות יותר בבירור, או להשתמש בכלי ציור מובנים כדי ליצור קווים משמעותיים על הגרף.  לינקים לכלי ציור ניתן למצוא כאן וכאן

על מנת להמחיש את התהליך, מצורפת הדוגמה הבאה:

סריקת מניות למסחר בשוק ההון - תום רוכמן - לימודי מסחר בשוק ההון
ניתוח בסיסי על גרפי מניות בפינויז

את המניות הרלוונטיות נרצה להכניס לרשימה ולמיין אותן לפי הסקטורים. 

זכרו! אנו סך הכל צריכים לעשות ניתוח בסיסי על מנת לזהות את הפריצות בגרף
  – אין צורך לעשות ניתוח טכני מקיף בשלב זה, מה גם שאין לנו את הכלים לעשות זאת באתר. 

שלב ה’ (בונוס) – ניתוח טכני מעמיק על המניות – אתר Tradingview

אז האמת, שסיימנו את תהליך הסריקה. כל מה שנותר לנו לעשות הוא לבצע על המניות מהרשימה ניתוח טכני מעמיק שלאחריו נשאיר רק את המניות הרלוונטיות שעברו את סינון הניתוח הטכני. אני אישית מעדיף לבצע את הניתוחים שלי באתר טריידינגוויו, יש שם את כל הכלים שאני זקוק להם כדי לבצע ניתוח מעמיק ואף אני מפרסם שם את רעיונות המסחר שלי מידי פעם. 

סריקת מניות למסחר בשוק ההון - Tradingview - לימודי מסחר בשוק ההון
לכניסה למערכת הגרפים המתקדמת לחצו על התמונה

אבל.. הבטחתי לכם שתי סריקות בונוס.. אז הנה:

 • סריקה למניות שקרובות לפרוץ שיא חדש / שפרצו ממש לאחרונה:
סריקת מניות למסחר בבורסה 6 - סמארט טרייד - תום רוכמן
 • סריקה למניות שקרובות לפרוץ שפל חדש / שפרצו ממש לאחרונה:
סריקת מניות למסחר בבורסה - סמארט טרייד - תום רוכמן - לימודי מסחר בשוק ההון

זהו, סיימנו! 
תהליך הסריקה נעשה בחמישה שלבים דיי פשוטים.
זמן הסריקה יכול לנוע בין חצי שעה ועד כמה שעות, תלוי בתוצאות המתקבלות והמיומנות של הסוחר. 

אני חוזר כי זהו אחד השלבים הקריטיים ביותר לסוחר מצליח, סריקה טובה יכולה למקד אתכם למניות הטובות ביותר להמשך התהליך הכולל ניתוח וניהול העסקאות.

 

(בהמשך יהיה גם סרטון מפורט על כל שלבי הסריקה)
 בהצלחה בסריקה הבאה!

לפרטים נוספים לחצו על התמונה

לעוד עדכונים,  מוזמנים להצטרף גם לקבוצת הפייסבוק לקבלת עדכונים אונליין. 

סמנו את העמוד בלייק, תייגו חברים ותעשו שיתוף!

סמארט טרייד - טריידינג וויו - Tradingview
לכניסה למערכת הגרפים המתקדמת
סמארט טרייד - תום רוכמן - אינראקטיב ברוקרס ישראל פתיחת חשבון ברוקר
לפתיחת חשבון וקבלת הטבות עם הברוקר לחצו כאן
טרייד סטיישן - trade station - סמארט טרייד - תום רוכמן לוגו
לפתיחת חשבון וקבלת הטבות עם הברוקר לחצו כאן
שתפו עם חבריכם!

הרישום לקבוצות ההכשרה לחודשים אוגוסט-ספטמבר החל!

קבוצות הכשרה קטנות ומקצועיות למסחר בשוק ההון

תכנית הלימודים המתקדמת והמקיפה ביותר בשוק

עצמאות פיננסית לא מגיעה מעבודה בלבד, עצמאות פיננסית מגיעה
 מריבוי מקורות הכנסה! 

אין דבר חשוב יותר מיצירת אפיקי הכנסה נוספים אשר יתרמו לנו להגיע לעצמאות פיננסית במהירות המקסימלית. 

בואו ללמוד איתי מסחר עצמאי בשוק ההון, תהפכו לסוחרים מצליחים
 וביחד ניצור עתיד פיננסי טוב יותר!

התחל את הצ'אט
1
שלחו לי הודעה בוואטסאפ!
רוציo עוד מידע על השירותים שלי? בואו לדבר איתי בוואטסאפ!