I_AM_A_SMARTRADER

למה רוב הסוחרים המתחילים מפסידים בשוק ההון?

אחד הנושאים הנחקרים בשוק ההון קשור דווקא להפסדים. למה, שואל המחקר, רוב הסוחרים המתחילים מפסידים בשוק ההון?

 

למחקרים שפורסמו עד היום היו נתונים סטטיסטיים שונים. חלקם גורסים כי מעל 90 אחוז מפסידים את כספם, אבל מחקרים אחרי גורסים כי הסטטיסטיקה לא מציגה מספרים כל כך מובהקים. על פי המחקרים האלה, סוחרים מתחילים, רובם לפחות, מפסידים כסף. השאלה היא, כמובן, כמה מהם רכשו ידע שיאפשר להם להתחיל מנקודת פתיחה טובה יותר.

 

במאמר הבא, נסביר מהן הסיבות הנפוצות להפסדים של המשקיעים המתחילים בשוק ההון, אבל ברור שאחת מהן נוגעת לעניינים מנטליים. היצר גורם למשקיעים מתחילים לבצע לא מעט טעויות. סוחר טוב הוא זה שבדרך כלל יודע להתעלות ולא פועל מהרגש. אחרי המאמר הזה, כנראה שתהפכו למשקיעים טובים ביותר.

שיעור קצר בהיסטוריה

מכיוון שאנחנו לא ממש אוהבים שיעורי היסטוריה, נתחיל בשתי שורות. פעם, המידע שקשור לשוק ההון לא היה נגיש כמו היום. הגרפים, הניתוחים הטכניים והנתונים הפונדמנטליים שנגישים היום לכולם, לא היו קיימים. סוחרים מתחילים (וגם ותיקים) הימרו על מניות ספציפיות וזה נגמר בדרך כלל באחד מאלה:

 

1. משקיע שהתאפק לאורך שנים וקיבל את ההפסדים בלי לגעת במניות – הרוויח.

 

2. משקיע שבכל פעם שהפסיד חיפש "מציאה" אחרת – הפסיד לרוב את כל כספו.

 

אז כפי שהבנתם, בדור שבו כל המידע נגיש ומהיר, גם הסיבות להפסדים השתנו. אז הנה כמה מהן.

 

לא רוצים ללמוד, רוצים להשתגע

"תראו מה זה, מניה שחשבתי שתעלה, נסקה ב-30%, אז בורסה זה לא כזה קשה", אמר לנו פעם תלמיד חכם, שלרגע תהה האם קיים הבדל מהותי בינו לבין ג’ורג’ סורוס. "אז אפשר להיכנס לקבוצות שימליצו לנו על מניות, נבדוק קצת חדשות, אתרים, ניוזלטרים – וככה נדע איפה להשקיע", הוא הוסיף.

 

מיותר לספר לכם מה קרה לאיש הזה כעבור זמן מה. מי שפועל כך יפסיד לאורך זמן, מהסיבה הפשוטה: רוב האנשים שנמצאים בפלטפורמות האלה לא יודעים באמת מה הם עושים.

 

אלה יכולים להיות משקיעים מתחילים בדיוק כמוכם, שלא ברור איך מרגישים בנוח להמליץ לאחרים ולתת חוות דעת ללא הכשרה מתאימה. ברגע שהסתמכתם על אחרים ולא עבדתם לפי אסטרטגיה ברורה, הסוף בדרך כלל ידוע מראש.

 

היה מי שאמר פעם שהימור כזה על מניות מקביל להימורי ספורט. אתם לוקחים טיפ משועל רחוב שאוהב לצפות בכדורגל ושמים את כל הכסף שלכם על אותה קבוצה. זה יצליח? אולי.

 

חשבתם פעם מדוע הוא יושב בתחנת הטוטו הקרובה לביתו במשך 30 שנה וממשיך להמר?

רוצים ללמוד, אבל לא מוכנים לשלם על זה כסף

שוק ההון הוא אחד השווקים המורכבים שקיימים. קשה מאוד לצבור ידע בלי ללמוד. ולמרות זאת, לא פעם שמענו את המשפט הבא: "אנחנו לא הולכים להוציא סכום כסף מסויים כדי ללמוד איך לעשות את זה נכון".

 

אבל במקביל, הם החליטו לסכן סכומים משמעותיים מההון שלהם בלי לדעת מה הם עושים.

 

עכשיו זה נשמע לכם פחות הגיוני, נכון? הנה דוגמה טובה יותר, בעזרת מספרים:

 

נניח שהיינו אומרים לכם להתחרות בתחרות חץ וקשת ובכל פעם שתפספסו את המרכז תפסידו 500 ש”ח. לחלופין, אם היינו אומרים לכם שבכל פעם שתפסידו לאלוף שחמט תשלמו לנו 500 ש”ח, לא הייתם מסכימים, נכון?

 

אז מדוע יש כאלה שמוכנים לסכן כספים משמעותיים ללא הכשרה מתאימה? מדוע הם סומכים על המזל?

 

אז נכון, יש לא מעט שרלטנים ואתם חוששים שתשקיעו כסף ולא תצליחו להרוויח. אבל היי, האם לא עשיתם פעם סקר שוק לפני בחירת ספה חדשה לסלון או תנור חדש למטבח? אנחנו סומכים עליכם שתדעו בדיוק במי לבחור לפני שאתם מתחילים ללמוד. רוצים טיפ כדי לדעת איפה ללמוד? אז ככה:

 

מה שזול מדי, הופך ליקר מאוד בהמשך. אם תקנו רכב ב-2,000 שקל, תתכוננו לשלם עליו הרבה יותר מהערך שלו כבר בשנה הראשונה. על תיקונים.

 

באותו אופן, הרוב המוחלט של ההכשרות הזולות לא באמת מכשירות אתכם ברמה גבוהה. רוצים קורס מקיף? תשלמו. רוצים קורס חינמי? רוצו לדיסקורד. אחרי שהתיק שלכם יימחק, כנראה שתחזרו אלינו.

סוחרים מתחילים, בלי אסטרטגיה

תכנית עבודה מסודרת בתיק המסחר ובכניסה לעסקה תחסוך מכם "הפתעות" ותגרום למסחר להפוך לנכון יותר. סוחרים רבים מבצעים עסקאות ללא הגנות, ללא ניהול סיכונים נכון, ללא חישובי כדאיות בין מניות.

 

הם פשוט נכנסים למה שהם חושבים שהוא ההזדמנות הכי טובה לאותו רגע. זה יכול לעבוד בתקופה מסוימת, אך לאורך זמן מסחר ללא תכנית עבודה יגרור אתכם להפסדים.

 

הרבה פעמים אנחנו שומעים “סוחרים” ללא ידע שמחפשים לעשות את האקזיט הבא. "איפה אני הולך לעשות עכשיו 40% על עסקה? איפה אני מוציא 80% בשבוע?".

 

זה בהחלט אפשרי, אבל האם שאלתם את עצמכם מה הסיכון הכרוך בכך? סוחר טוב יידע לצבור את הרווחים שלו לאורך זמן ובסוף השנה, לעתים, ייצא עם רווח אדיר. אבל זה חייב להיעשות בצורה מסודרת, להתחשב בסטטיסטיקה ובאסטרטגיה מוכחת.

 

הדבר הראשון שחייבים להבין בכל עסקה הוא למה אנחנו נכנסים, כמה אנחנו מוכנים לסכן, בכמה אנחנו נכנסים אליה, איפה ההגנות שלנו, האם אנחנו נכנסים אליה במספר פעימות או בפעימה אחת ועוד.

 

כמובן, גם מעבר לכך יש תכנית עבודה מסודרת לכל התיק, שבאה עוד קודם. הפרמטרים הם די דומים. אבל אסור לדלג עליהם.

צרכנות אובססיבית ממקורות חיצוניים

כשאין לכם תכנית מסודרת, אתם לוקחים לעתים טיפים ממקורות חיצוניים. הזכרנו כבר את הדיסקורד, אבל יש עוד עשרות קהילות ופורומים שבסך הכל רוצים לעזור.

 

הבעיה היא לא ברצון לצבור ידע, אלא בהסתמכות "עיוורת" על טיפים. גם כשמדברים עם מישהו מקצועי ומנוסה, אסור לבצע את מה שהוא אומר ללא בדיקה עצמאית.

 

יש שתי סיבות עיקריות לרצון להסתמך על אחרים:

 

1. אם הסתמכתם על מקור חיצוני, לא תוכלו להאשים את עצמכם. אתם הפסדתם, אבל מבחינתכם הוא אשם ותעברו לקבל טיפים ממקור אחר.

 

2. אם אתם כאלה, לעולם לא תשתפרו במסחר. לא תבינו מה עשיתם לא בסדר, איך אפשר לתקן את זה בעתיד ומה אתם צריכים לשמר כשזה עובד לכם.

 

הכל מתחיל בניהול

אם תדעו מתי להיכנס ומתי לצאת מהעסקה, אתם בטוחים שזה ישתלם לכם לאורך זמן. אבל מה קורה כשמצב השוק משתנה והתזמון שלכם לא עובד?

 

בתקופה כזו תיכנסו להפסדים גדולים שההתאוששות מהם תהיה קשה מאוד. כמו שאתם יודעים, להחזיר את ההפסד לוקח הרבה יותר זמן מאשר להרוויח.

 

הנה דוגמה טובה: נניח ויש לכם תיק בגובה 10,000 דולר. ניסיתם להרוויח אבל התזמון לא עבד. הפסדתם 20% על התיק וכעת יש לכם 8,000 דולר. כעת, כדי להחזיר את ההשקעה תצטרכו להרוויח 25 אחוז ואז יהיו לכם 10,000 דולר.

 

כלומר, תצטרכו להרוויח יותר ממה שהפסדתם רק כדי להחזיר את ההשקעה הראשונית.

 

בניהול נכון, נכנסים כמה פרמטרים שמצמצמים סיכון. העיקריים שבהם: בניית תיק נכונה, ניהול סיכונים מושכל וניהול עסקה שוטף שידאג שנרוויח לאורך זמן.

 

אז מה הבנו? שתזמון הוא עניין חשוב, אך הניהול יקבע אם נרוויח לאורך זמן, או לא.

ועכשיו מה?

מדי פעם אנחנו מזהים בפורומים השונים סוחרים מתחילים עם משפט מוכר. אחד מהם כתב לנו לאחרונה: "מישהו יודע איך אני מבצע פקודת לימיט? אני רוצה להיכנס לעסקה…".

 

לא ברור איך אדם מסוים מרשה לעצמו להיכנס לעסקה מבלי להכיר את הפקודות הבסיסיות בבורסה, אבל בדרך כלל זה נגמר אותו דבר: הוא מפסיד את כספו ורץ להירשם לקורס בסיסי בשוק ההון שיכין אותו.

 

לא פעם שמענו "מה דעתכם על מניית XYZ?", אחרי שזו קפצה במאות אחוזים בחודש? מה שהם לא מבינים, שזה שלאותה מניה אין היסטוריה, אלא יש אירוע אחד שגרם לקפיצה. הם משקיעים את הכסף כי המליצו להם, אבל אז התיק נמחק.

 

אז נכון, יש שיטות מסוימות לזהות מניות כאלה. כלומר, מהלכים לטווח קצר. אבל כשאנחנו מתלהבים ממספרים גדולים ורצים לספר לחבר'ה עוד לפני שהרווחנו, כנראה שזה ייגמר מהר מהצפי.

 

גם אם הרווחנו בקרב, נפסיד במלחמה. אז לפני שאתם רצים לספר שעשיתם קופה בדקה וחצי, תחשבו על הטווח הארוך.

 

שם באמת נמצא הכסף הגדול.

# WANT TO BE A SMARTRADER?

תקנון לורם

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסטרוקטורר אדיפסינג עלית. פרוין איו פליס לאוץ סוספינדנס אגוט למור לדחג כולמן סוגריט לופשץ מעורג לפרימוץ לעומת גיכוט היגחד לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק. גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, נפקט למסון בלרק – וענוף סחטיר בלובק. תצטנפל בלינדו למרקל אס לכימפו, דול, צוט ומעיוט – לפתיעם ברשג – ולתיעם גדדיש. קוויז דומור ליאמום בלינך רוגצה. לפמעט מוסן מנת. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית. סת אלמנקום ניסי נון ניבאה. דס איאקוליס וולופטה, ושבעגט ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם בורק? לתיג ישבעס. וף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק. גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, ושבעג לושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכייר ויאם. וסטיבולום אט דולור, קראס אגת לקטוס וואל אאוגו וסטיבולום סוליסי טידום בעליק. קונדימנטום קורוס בליקרה, נונסטי קלובר בריקנה סטום, לפריקך תצטריק לרטי. לורם איפסום דולור סיט אמט, הועניב היושבב שערש שמחויט – שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכייר וק. נולה קום לרום איפםסום המרול עניב היושבב שערש שמחויט – פסחא חובה חובשה ילדה שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא האית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכיירשיחק לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן אינסטו איף, קופרשמיט , ברומץ כלרשט מיחוצים. והאביר ואוכל שור חמין קלאצי הועניב היושבב שערש שמחויט – פיצה פתידם הכיירשיחק לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, קופרשמיט , ערש שמחויט – פסחא חובה חובשה ילדה שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכיירשיחק מחויט פסחא פיצה חובה חובשה ילדה שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שלורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, קופרשמיט , קופרשמיט , ברומץ כלקופרשמיט , ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי הועניב היושבב שערש שמחויט וסופרמן פסחא חובה חובשה ילדה שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכיירשיחק לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, קופרשמיט , ברומץ כלרשט מיחוצים. וויקיפדיה קלאצי הועניב היושבב שערש שמחויט – מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, הדוש נשבר כי הדש שנרא התידם היושבב שערש שמחו.